• česky
  • english
Printed s.r.o.: Českolipská 1449, Mělník, Tel.: +420 315 670 137, Fax: +420 315 671 495, E-mail: printed@printed.cz
homepage
Technologie > Multi - Vícevrstvé DPS > Vícevrstvé desky

Zhotovování vícevrstvých desek je poměrně složitý technologický proces. Chtěl bych na těchto stránkách seznámit naše zákazníky s problematikou technologie výroby těchto desek.

Vícevrstvými deskami se zabýváme již od roku 1998. Za tuto dobu jsme získali výrobní zkušenosti a doplnili jsme technologické zařízení do té míry, že jsme v roce 2007 mohli přijmout zakázku na vyrobení 5 000 ks VF transformátorů složených z 26 vrstev pro výzkumné středisko Cern.

Cesta to nebyla jednoduchá. Každý výrobce chrání svůj výrobní postup a rozhodně konkurenci neporadí. Doporučené technologie dodavatelů chemikálií mnohdy vedou k neuspokojivým výsledkům. A stačí jednou prodat zboží s nižší kvalitou a zákazník ztratí důvěru. Musí se zkoušet, experimentovat a bez metalografických výbrusů se nic nezjistí. Některé desky projdou výstupními testy bez závad a po čase provozu ztrácí svoji funkčnost. Z počátku se tomu nedá ani věřit, desky prošly testerem a byly v pořádku. Pokud s výrobcem zákazník spolupracuje alespoň do té míry, že mu vadnou desku vrátí, dá se příčina hledat. Horší je, když se jen odmlčí.

Dalo nám to také dost hledání, než jsme na všechny technologické záludnosti přišli. Ale dnes umíme vyrábět šesti až dvanácti vrstvé desky se slepými i utopenými otvory. Pomocí stroje EDI můžeme zhotovovat spoje s rozlišením čára/mezera 80mi/80mi, vhodné pro BGA pouzdra.

Tento článek by měl pomoci zákazníkům a možná i některým výrobcům při určení některých vad a v problematice vícevrstvých plošných spojů se lépe orientovat.

Mezi zajímavé výrobky patří elektronická vodováha. Deska je šestivrstvá. Elektronika vodováhy je zalaminována do vrstvy IN3 a IN4. Elektronický obvod je tak chráněn před vnějšími vlivy. Stejným způsobem jsme pro zákazníka vyráběli desku se zalaminovaným měřením teploty a vlhkosti určenou do přírodního prostředí.

Kliknutím na obrázek si můžete zavolat pokus o filmové zpracování váhy v činnosti.

 

 

 

 

ZPĚT

contentleft_bg_top